2 Ekim 2008 Perşembe

OMEGA


Kabul ediyorum çok eski moda bir gurup. Hatırladığım kadarıyla ilk dinlediğimde orta okuldaydım. Abim sağolsun benden 7 yaş büyük olmanın avantajını kullanıyordu o zamanlar. Ben de onun benden 7 yaş büyük olmasının. Omega Macar bir rock gurubu. İlk toplanmaları 1962 senesi. Portakal bile değilim ben o zamanlar. 1969da da asıl kadrosuna ulaşmış ve neredeyse 40 senedir beraber çalıyorlar. Macaristan'ın Kurtalan Ekspres'i gibiler. Detaylı bilgi wikipediada var. Benim bildiğim ekstra bir bilgi 1982de İstanbul'da çalmış olmaları. Bir de arkadaş tayfasının onları ilk kez benden duymuş olmaları. Bir çoğunun.

93 senesinde Budapeşte'ye gittiğimde konserleri olur giderim diye ummuştum, olmadı. Ama şehri biraz gezince soğuk ve kasvetli tarzlarının nerelerden geldiğini biraz anlamıştım. İsli binalar, koca koca kütleler.

Üniversitedeyken birkaç plağını bulmuştum. Gammapolis bunlardan biriydi. Tabi o zamanlar bilgiye ulaşmak şimdiki kadar kolay olmuyordu. Görüntüleri hakkında tek bilgim albüm kapağıydı ve çok komikti. Şimdi herşeyi öğrenebiliyor insan. Mesela sözlerini ve linkini koyduğum "Russian Winter" TRT fm radyosunun klasik programı Stüdyo FM'in 3 Eylül 1978deki ilk programında çalınmış.

Böyle eski gurupları dinlediğim zaman -ki özellikle abimin bana aşıladığı guruplar zamanında- garip bir zaman atlaması oluyor. 3 zamanlı bir durum bu. Birincisi müziklerin yapıldığı zaman. İkincisi benim onları keşfettiğim lise ve üniversite yılları. Sonuncusu da üstüne yüzlerce, binlerce yeni şey (hem müzik hem de yaşantı bakımından) eklenerek gelinmiş şimdiki zaman. OMEGA beni 100. yıldaki soğuktan ayaklarımın buz kestiği ve plağı koyup 20 dakika yorganın altına girip dinleyip bitince ters çevirmek için çabuk hareket ettiğim odama götürüyor resmen.

91 senesinde Efes'te Jethro Tull konserine gittiğim zaman adamların yaşlandıklarını farketmiştim. Sonrasında keşke 70lerde yaşasaydım ve zamanında canlı dinleseydim derdim bu gibi adamları. Ve Pink Floyd'u, Yes'i, King Crimson'ı, Jethro Tull'ı ve daha bir sürüsünü. Şimdi 70lerde "de" yaşasaydım diyorum. Çünkü geçen zaman içinde çok fazla gurup tanıdım. Bunlardan da vazgeçmek olmaz ama eskileri dinlemek bana yeni dinlediklerimden daha çok zevk alma yetisi kazandırdı sanki.

Herneyse, Omega beni bu aralar yine eskilere ve daha eskilere götürdü. Arşiv düzenlemek güzel bir şeymiş. Hatta her zaman sana seçenek sunar bir hale getirmek. Kaybolmaya yüz tutmuş duyguları ve keyifleri yaşamak adına güzel bir durum.

Hiç yorum yok: